IELTS

IELTS sınavı The British Council (BC), University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya yönelik bir sınavdır.

Tamamen kâğıt üzerinde uygulanan bir sınavdır. Buna göre Listening, Reading, Writing ve Speaking olmak üzere 4 bölümden oluşur. Ancak öğrenciler Speaking bölümünü bire bir mülakat şeklinde yapar. Bu da, İngilizce konuşma yetkinliklerinizin en etkili ve doğal şekilde test edilmesi anlamına gelir. IELTS dışındaki pek çok diğer sınav ‘bilgisayar tabanlı’dır.

İhtiyacınıza göre IELTS Akademik ya da IELTS Genel İngilizce sınavlarından birini tercih edebilirsiniz. Hangi versiyonu seçerseniz seçin dinleme ve konuşma sınavlarını aynıdır. Okuma, yazma bölümlerinin içerikleri aldığınız sınavın Akademik ya da Genel Eğitim olmasına göre değişir.

Sınav her seviyedeki İngilizce dil becerilerinizi ölçmek için tasarlanmıştır. Her bölüm 1-9 arasında tam veya buçuklu olarak (6.0-6.5 gibi) puanlandırılır. Tüm puanlar eşit ağırlıklı olarak dikkate alınır ve Overall Band Score olarak hesaplanır , yani 4 bölümün toplamının 4 e bölümü overall score olarak size bildirilir. Sınavdan sonra öğrencilere kalma veya geçme gibi bir bildirim yapılmaz. Bu sınav, her seviyedeki İngilizce dil becerilerinizi ölçmek için tasarlanmıştır.

Adayların sınav için upper-intermadiate veya üstü düzeyde genel İngilizce bilgisine sahip olmaları gerekir.

Neden IELTS Sınavı?

Diğer sınavlar çoğunlukla bilgisayar ortamında (computer based) uygulandığı için bu sınavı diğer sınavlardan ayıran en önemli ilk olarak özelliği kağıt-kalem (paper based) ile uygulanmasıdır. Bunun sonucunda adaylar, kendi eğitim ve sınav sistemlerinden alışık oldukları bu uygulamada gerçek performanslarını gösterebilirler.

Bir diğer fark ise konuşma bölümünün bire bir ve yüz yüze uygulanmasıdır. Konusunda uzman eğitmenler adaya kendisini rahatça ifade edebileceği gerçek bir diyalog ortamı sağlar. Diğer sınavlarda konuşma bölümü, mikrofon ve kulaklık ile bilgisayar üzerinden uygulanır ve öğrenciler sağlıklı diyalog ortamı sağlayamaz.

Bilgisayar ortamında uygulanan sınavlarda yan yana oturan adaylar aynı anda farklı bölümleri yaparlar. Bu durum öğrenciler üzerinde konsantrasyon sorunu yaratabilir. Sınavda tüm bölümler bütün adaylar için aynı anda başlar ve biter. Konuşma bölümünde ise tüm öğrenciler birbirinden bağımsız olarak sınavı alırlar.

Ielts Sınavı bölümleri süreleri dakika bazında şu şekildedir ;
DİNLEME: 30 
OKUMA: 60 
YAZMA: 60 
KONUŞMA: 11–14 

Call Now ButtonHemen Arayın